Úvod / Ekonomika / Dlhodobo nezamestnaných Slovákov pribudlo o desaťtisíce

Dlhodobo nezamestnaných Slovákov pribudlo o desaťtisíce

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu minulého roka vyše 75,8-tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Oproti koncu roka 2013 ide o nárast o 2,4 tisíca nezamestnaných. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu decembra minulého roka medziročne klesol o 10,5 tisíca na 203,4 tisíc osôb.

Dlhodobo nezamestnaných pribudlo aj v Bratislavskom kraji Počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky počas minulého roka vzrástol v takmer všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší medziročný nárast ku koncu minulého roka zaznamenal Košický kraj, a to o 682 osôb na 17,7 tisíca ľudí. Nasleduje Prešovský kraj, v ktorom sa počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky medziročne zvýšil o 612 osôb na takmer 20,7 tisíca. Tretí najhorší je v náraste počtu dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky Žilinský kraj. Kým v decembri 2013 v ňom bolo bez práce viac ako štyri roky takmer 5,1 tisíca nezamestnaných, v decembri vlaňajška už išlo o 5,4 tisíca uchádzačov o prácu. V Bratislavskom kraji počet dlhodobo nezamestnaných v tejto kategórii za rovnaké obdobie stúpol o 288 osôb na takmer 1,1 tisíca.

Počet nezamestnaných klesol iba v Banskobystrickom kraji Trenčiansky kraj vykázal ku koncu minulého roka takmer 3,8 tisíc nezamestnaných, ktorí si hľadajú zamestnanie viac ako štyri roky. Oproti koncu roka 2013 ide o nárast o 269 ľudí. V Nitrianskom kraji sa počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky v rovnakom období zvýšil o 184 osôb na 6,9 tisíca. V evidencii úradov práce viac ako štyri roky bolo v Trnavskom kraji ku koncu minulého roka takmer 2,3 tisíca ľudí, čo je medziročné zvýšenie o 67 osôb. Jediným krajom, ktorý sa môže pochváliť symbolickým medziročným poklesom počtu nezamestnaných nad štyri roky, je Banskobystrický kraj. Ku koncu vlaňajška bolo v tomto kraji bez práce viac ako štyri roky vyše 17,9 tisíc ľudí, čo je oproti koncu roka 2013 menej o 20 osôb.

Foto: ilustračné

O Tomáš