Úvod / Kultúra / FEMME FATALE

FEMME FATALE

Pozývame Vás na vernisáž výstavy 25.6.2015 (štvrtok) o 17.00 hod.

FEMME FATALE
Obraz ženy v tvorbe východoslovenských výtvarných umelcov
1900 – 2015

Téma ženy, nazeraná rôznymi spôsobmi, patrí medzi najklasickejšie výtvarné žánre. Z hľadiska výtvarných žánrov môžeme pokladať práve tému ženy a ženského sveta za jeden z najatraktívnejších pohľadov na súčasné umenie. V prijatej koncepcii, na základe ktorej je predstava výstavy vytváraná, sa kladie dôraz na vývoj témy s motívom ženy od počiatku 20. storočia.

V kontexte východoslovenského výtvarného umenia bola téma typická napríklad pre tvorbu Júliusa Jakobyho, Juraja Collinásyho, ElemíraHalásza-Hradila, Alexandra Eckerdta, Júliusa Hegyesyho, Jána Máthého, Františka Patočku, Jozefa Teodora Moussona, Edita Spannerová, Matúš Lányi, Vlastá Žáková, Lucia Dovičáková a pod.

Koncepcia výstavy chce predstaviť rôzne žánrové vnímanie témy a to vo viacerých výtvarných druhoch – maľbe, kresbe, plastike, grafike a pod. Nadčasovosť témy umožňuje naplniť aj jeden zo základných aspektov a to je reflexia témy v súčasnom výtvarnom umení a jej prepojenia so silnou košickou a východoslovenskou výtvarnou tradíciou. Výstavný súbor predpokladá výber z tvorby približne 60 autorov, tvoriacich vo vymedzenom období a v súčasnosti.

Kurátor výstavy: Mgr. Peter Markovič

Hudobý hosť: Ladislava Lilly Maníčková

Trvanie výstavy: 6. september 2015

Zdroj: Múzeum Vojtecha Löfflera (facebook)

O Tomáš

Komentáre nie sú umožnené.

Hore