Úvod / Kultúra / Festival divadiel ponúkne viacero lahôdok

Festival divadiel ponúkne viacero lahôdok

Festival divadiel ponúkne viacero lahôdok

Festival prinesie pouličné predstavenia, tanečné a hudobné divadlo, činohru v podaní divadelných súborov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska, po prvýkrát aj z Talianska

Už ôsmy ročník Festivalu divadiel strednej Európy, ktorý organizuje občianske združenie Košické divadlo v spolupráci so Štátnym divadlom Košice, potrvá oddnes do nedele 7. septembra. Milovníkom divadelného umenia ponúka pouličné predstavenia, tanečné a hudobné divadlo, činohru v podaní divadelných súborov zo Slovenska, Maďarska, Česka, Poľska, po prvýkrát aj z Talianska.
Ako informoval hovorca košického divadla Svjatoslav Dohovič, v programe festivalu sa aj v tomto roku objaví viacero výnimočných divadelných produkcií. „Už dnešné otváracie predstavenie festivalu o 18:00 sľubuje pred Historickú budovu ŠD zážitok pre celú rodinu. Černá rodinka českobudějovického divadla Kvelb je klasickým pouličným predstavením, ako hovoria autori – uličnícky blázninec,“ povedal Dohovič. Predvedie chodúľový výlet medzi ľudí v podobe bláznivej rodinky, ktorá sa ocitla v neznámom meste a neustále sa musí starať o nedisciplinovaného deda, “prerastené” nemluvňa a ostrú, promiskuitnú matku. Nechýba dávka čierneho humoru, ľahkosti a nadhľadu.
Vo štvrtok 4. septembra o 20:30 je v programe festivalu predstavenie hry Lidie Amejko Životy sídliskových svätých v naštudovaní poľského divadla Teatr Ad Spectatores z Wroclavi, ktoré získalo mnoho významných divadelných ocenení. Diváci uvidia príbeh o obyvateľoch sídliska, ktorí majú podozrenie, že vzniklo z božskej betonárky mimo plánu stvorenia. Stretávajú sa na streche jedného z blokov, aby zmenili svoj smutný osud náhodných, nechcených detí. Dožadujú sa legendy, privátnej, každý pre seba, ktorá by im dala nesmrteľnosť a pocit bezpečia.
„Zaujímavý program prinesie aj tretí festivalový deň. Od 17:00 vybuchne pred Historickou budovou Sud smiechu. Otvoria ho herci Teatru na walizkach z poľskej Wroclawi a ako už naznačuje titul, ide o explozívny mix komických dejových línií,“ uviedol Dohovič. Názov Sud (originál: beczka) je miesto, z ktorého herci vyťahujú mnoho gagov a nezvyčajných rekvizít, čiže až do konca predstavenia divák netuší, čím ho herci prekvapia. Sud smiechu je divadlo pouličné, ktoré nadväzuje na tradíciu divadelnej improvizácie, klauniády a cirkusu. „V hre uvidíme žonglérsku show, paródie na akrobaciu i jazdu na jednokolke. Taktiež drezúru divokých zvierat, konkrétne … divákov. Spontánny, vtipný a napínavý výkon hercov získal hlavnú cenu na Open-Air Theatre Festivale v poľskej Białej Podlaske,“ povedal Dohovič. Výnimočný zážitok sľubuje aj tanečný projekt TRAVIATA, ktorý z talianskej Bologne prinesie do Historickej budovy ŠD Košice súbor Artemis Danza. Prvá kapitola projektu venovaného Giuseppe Verdimu je tanečným spracovaním jednej z najznámejších opier skladateľa a je založená na špecifickom choreografickom postupe. Skupina Artemis ponúkne Traviatu z pohľadu Violetty, ktorá sa ocitá uprostred šovinistickej spoločnosti. Ešte pred hosťami z Talianska ponúkne o 18:30 na Malej scéne ŠD Divadlo Commedia z Popradu slovenskú klasiku – Neprebudeného od Martina Kukučína.
Sobotňajší program otvorí o 18:00 v košickej Thálii hra Csabu Székelyho Banská slepota. Spoločný projekt maďarských divadiel Csiky Gergely Színház z Kaposváru a Nemzeti Szinház z Pécsu prináša obraz malej dedinky v Sedmohradsku, na území obývanom Maďarmi. Kedysi miestna baňa poskytovala obživu pre miestnych obyvateľov, ale odkedy ju zatvorili, nie je žiadna práca. Ale je alkohol, nuda, ničnerobenie a východoeurópska korupcia. Večer od 21:00 príde na Malú scénu predstavenie Hamlet alebo Nález lebky, ktoré Jakub Nvota napísal ako one man show pre Romana Martinského.
Posledný deň festivalu, nedeľa 7. septembra, bude popoludní patriť deťom. Divadlo Maškrta odohrá od 15:00 pred Historickou budovou ŠD rozprávku Janky Šebovej O Haluštičke, zbojníckej dievčinke, ktorá je inšpirovaná liptovským folklórom. S nadhľadom a úsmevom rozpráva o tom, ako to možno bolo s tými chlapcami, čo sa dali na zboj a ako to bolo s niektorými dievčatami, čo sa naučili variť dobré halušky. V átriu Bábkového divadla sa deti môžu o 16:30 tešiť na rozprávku Zuzany Kollárovej Janko Hraško a iné hraškoviny, ktorá v sebe spája motívy klasickej ľudovej rozprávky Janko Hraško a známeho príbehu Hansa Christiana Andersena Princezná na hrášku. Posledným festivalovým predstavením bude v nedeľu 7. septembra o 19:00 Rok diabla poľského Teatru Ad Spectatores z Wroclavi, ktorý divákov vráti do roku 1914, do obdobia tesne pred atentátom v Sarajeve.

Foto: ilustračne

O Tomáš

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore