Úvod / Správy / Prešovský kraj / Karpatská nadácia podporí projekty v prešovskom regióne

Karpatská nadácia podporí projekty v prešovskom regióne

Karpatská nadácia so sídlom v Košiciach rozdelí v grantovom programe osemtisíc eur medzi desať úspešných žiadateľov na projekty, ktoré budú realizovať neziskové organizácie v Prešovskom kraji. Ide o pilotný program Tu žijeme a pomáhame, v ňom sa dobrovoľnícky aktívne angažujú zamestnanci firmy LEAR Corporation Seating Slovakia s. r. o., ktorá finančne podporila tento program. Získané granty využijú neziskovky na aktivity pre deti a mládež, environmentálne programy, na kultúru, remeslá a vzdelávanie.

„Pilotný ročník grantového programu preukázal motiváciu zamestnancov spoločnosti LEAR pomáhať rozvoju komunity a angažovať sa v mieste, kde žijú,“ uviedla Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie, ktorá program vyhlásila. O podporu sa uchádzalo 21 projektov, uspelo desať z nich. Neziskovky dostanú na svoje aktivity od 351 do 1 000 eur.

Medzi úspešné projekty patrí združenie Kamenná veža z Lipian, ktoré získalo 900 eur. V rámci medzinárodného dobrovoľníckeho tábora obnoví náučný chodník, ktorý vedie z obce Kamenica v okrese Sabinov na blízky Kamenický hrad. V septembri zorganizuje prešovské združenie Barlička medzinárodný festival Margarétafest 2014 pre zdravotne znevýhodnenú mládež, ich projekt získal 1 000 eur. Rovnakou sumou podporí nadácia aj OZ Vánok, ktoré využije peniaze na vytvorenie prostredia na terapiu pre svojich klientov. V obci Miklušovce v okrese Prešov sa počas Dňa tradícií pokúsia oživiť staré zvyky a predstavia nielen ľudové spevácke a tanečné súbory, ale aj pôvodné remeslá. Miestne OZ Sapio získalo na tento projekt nazvaný 843 eur. Vďaka grantu 785 eur bude aj naďalej fungovať filmový klub Kino Pocity s pravidelnou ponukou premietania filmov, 1 000 eur získalo združenie COHORS, ktoré vybuduje v Prešove gotický tábor, kde bude mať verejnosť možnosť vidieť ukážky rytierskych súbojov a dobových hier.