Úvod / Politika / Košice prenajmú pozemky pod detskou železnicou aktivistom

Košice prenajmú pozemky pod detskou železnicou aktivistom

vlačikObčianske združenie chce zrekonštruovať trať, vybudovať repliku niekdajšej železničnej stanice.

Mesto Košice prenajme na 15 rokov občianskemu združeniu Detská železnica Košice (OZ DŽK) pozemky pod železnicou v Čermeľskom údolí a súvisiace stavebné objekty za symbolické jedno euro na rok.
Vzhľadom na to, že OZ DŽK plánuje na obnovu detskej železnice čerpať peniaze z eurofondov, musí sa preukázať zmluvným vzťahom k pozemkom a stavbám.

Mesto tieto nehnuteľnosti prevzalo od ŽSR v roku 2012. V tom roku bolo uzatvorené medzi mestom Košice, Železnicami Slovenskej republiky, Bratislava a OZ DŽK Memorandum o spolupráci a spoločnom postupe pri zachovaní detskej železnice s cieľom rozvíjať cestovný ruch na území Košíc.
Ako uviedol Ľubomír Lehotský, je to významný míľnik v histórii košickej detskej železničky. Chcú pripraviť a podať projekt na rekonštrukciu unikátnej úzkorozchodnej trate.
„Plánujeme zrekonštruovať trať a súčasťou by malou byť obnovenie výhybne v úseku stanice Vpred, kde sa budú môcť vláčiky idúce v protismere obchádzať. To by prispelo k zvýšeniu frekvencie premávky vláčikov. Práve preto tu bola vždy najatraktívnejšia služba mladých železničiarov,“ povedal Lehotský.
Doložil, že v stanici Čermeľ plánujú vybudovať repliku staničnej budovy. Na Alpinke plánujú urobiť malý železničný skanzen.

Ako povedal Lehotský, košickej detskej železničke úprimne fandia aj mnohí, ktorí na nej začínali ako deti v roku 1956.
Bol medzi nimi aj vtedy desaťročný Ondrej Kakara, ktorý má v súčasnosti 69 rokov.
„Starí páni sa nedávno stretli na Alpinke a ocenili, čo sa nám podarilo dosiahnuť v posledných rokoch,“ povedal Lehotský.

Občianske združenie Detská železnica Košice vlastníkom vlakovej súpravy – 130-ročnej parnej lokomotívy Katka a dvoch motorových lokomotív Janka a Danka, ako aj historických vozňov s príslušenstvom.
Súčasne je združenie prevádzkovateľom celej detskej železnice. Pri združení obnovili aj činnosť klubu mladých železničiarov.

Foto: ilustračné

O Tomáš