Úvod / Zaujímavosti / Košice sa uchádzajú o titul Európske mesto športu 2016

Košice sa uchádzajú o titul Európske mesto športu 2016

kosiceO titul sa snaží aj francúzsky Marseille, podobne ako predtým o Európske mesto kultúry.

Mesto Košice ako prvé na Slovensku prejavilo záujem stať sa Európskym mestom športu 2016.
V utorok o tom na tlačovej besede informoval Lukáš Vorel, člen hodnotiacej komisie Asociácie európskych miest športu (ACES Europe).
“Počas svojho pobytu v Košiciach som získal také poznatky, že na budúci rok v máji, kedy sem príde hodnotiaca komisia, môj hlas Košice dostanú,” povedal.

Ako dodal, iniciatíva ACES Europe existuje už 12 rokov a je súčasťou politiky Európskej únie na poli športu.
“Titul Európske mesto športu nefunguje na dotačnom systéme, ako napríklad Európske hlavné mesto kultúry, ale samosprávy a záujmové organizácie ho môžu vhodne využiť pri propagácii a marketingu,” dodal Vorel.
Poznamenal, že v prípade úspechu by sa Košice dostali do elitnej skupiny miest, ktoré navyše môžu medzi sebou spolupracovať.
Spomenul najmä Florenciu, Stuttgart, Madrid, Kodaň, Antverpy či Varšavu a Ostravu.
Podobne ako v prípade EHMK sa o tento titul v roku 2016 snaží aj francúzske mesto Marseille.

“Prostredníctvom získania titulu Európske mesto športu 2016 chceme pritiahnuť k športu a zdravému životnému štýlu ešte viac detí, mladých rodín a seniorov,” uviedol primátor Richard Raši (Smer).
Pripomenul, že v metropole východu sú majstri Slovenska v hokeji, vodnom póle, florbale i majsterky Slovenska v basketbale žien.
Volejbalisti vybojovali po rokoch znova najvyššiu súťaž pre Košice.
“Máme úspešných športovcov aj na pôde MS a ME, vodných lyžiarov vo wakeskate a wakeboarde. Podobne sa darilo športovcom v rámci bojových umení či zápasenia,” doplnil.
Košice sa podieľali na organizovaní svetového šampionátu v ľadovom hokeji 2011, o rok neskôr spoluorganizovali MS juniorov do 17 rokov vo vzpieraní a juniorské majstrovstvá sveta v orientačnom behu, v tomto roku sa odohrala v košickej Steel aréne prestížna Svetová liga vo volejbale.
“Košice sú okrem iného i mestom behu, koná sa tu Medzinárodný maratón mieru, Košice Night Run, Trojkráľový beh, Beh pre život, Spoznaj behom Košice a ďalšie,” doplnil primátor.
Mesto má v rozpočte vyčlenených na podporu športu celkovo 620 000 eur.
“Momentálne jednou z aktivít mesta pre rozvoj športu bude i príprava nového mestského futbalového štadióna,” priblížil Raši.

Foto: ilustračne

O Tomáš