Úvod / Politika / Košická mestská časť Nad jazerom znížila počet poslancov o desať

Košická mestská časť Nad jazerom znížila počet poslancov o desať

Jazerčania si v novembrových komunálnych voľbách vyberú 13 namiesto pôvodných 23 poslancov.

Nové volebné obdobie začne mestská časť Nad jazerom rovnako ako ostatné s nižším počtom poslancov. Zákonom sa v mestskej časti s 24-tisíc obyvateľmi znižuje počet volených zástupcov ľudu na 11 až 13. Mestská časť navrhla hornú hranicu 13 poslancov. Tí to schválili. Zároveň prešiel aj návrh znížiť počet volebných obvodov zo štyroch na dva. Pôvodne si mohli v štyroch obvodoch ľudia voliť trikrát po šiestich a raz po piatich poslancov. Po novom si v dvoch obvodoch zvolia šiestich a siedmich poslancov.
Zastupiteľstvo sa mohlo ešte zmenšiť. Klub KDH navrhol minimum – jedenásť poslancov. Zároveň žiadal zachovanie štyroch volebných obvodov.
„Spojením volebných obvodov sa vytvoria príliš veľké celky. Miestny poslanec tak bude pre voličov menej známy a tým pádom sa nebudú mať priamo na koho obrátiť v mieste svojho obvodu,“ zdôvodnil poslanec za KDH Norbert Borovský.
Jeho stranícky kolega Jozef Mikloš navrhol štyri obvody s nižším počtom poslancov – štyroch, troch a dvakrát po dvoch. Opýtal sa tiež, podľa čoho mestská časť navrhla rozdelenie volebných obvodov.
„Poslanec z Ladožskej sa asi ťažko bude zaoberať ulicami z Abovskej alebo Baltickej. Poslanci budú ďaleko od svojich voličov, ak budú žiť v druhej polovici Jazera.“
Jazerská starostka Anna Jenčová (Smer) reagovala, že kedysi malo zastupiteľstvo 44 členov, neskôr 31 a počet obvodov ostal zachovaný aj pri terajších 23 poslancoch.
„Obvody neboli určené tak, aby tvorili prirodzený celok, ale tie ulice boli dosť porozhadzované, jedna zasahovala do druhej. Občan z konkrétnej ulice ani nevedel, do ktorého obvodu patrí a akí sú jeho poslanci.“
Teraz to bude podľa starostky prehľadné, keďže Jazero rozdelili na dve polovice. Od cesty na Ladožskej napravo je jeden obvod, naľavo druhý. Miklošov návrh prerozdelenia obvodov a poslancov podľa nej nesedel po prepočítaní obyvateľov na jedného voleného zástupcu. Mikloš tvrdí, že to urobil správne a jeho návrh bol v poriadku.

O Tomáš