Úvod / Správy / Košický kraj / Krásna Hôrka je dočasne zastrešená

Krásna Hôrka je dočasne zastrešená

V zbierke Slovenského národného múzea na obnovu a ochranu požiarom zničeného hradu Krásna Hôrka sa do 25. januára vyzbieralo 154 456,99 eur.
Sanácia národnej kultúrnej pamiatky hradu Krásna Hôrka pokračuje v plnom rozsahu. “Objekty hradu už sú pod dočasným havarijným zastrešením,” agentúru SITA informoval Artur Šturmankin, hovorca Slovenského národného múzea (SNM), v správe ktorého hrad je. Urobené sú drevené konštrukcie striech, pracovné plošiny a lešenia. Tým sa podľa SNM vytvorili pracovné podmienky pre pamiatkové výskumy a nadväzujúcu sanáciu korún murív poškodených pri vlaňajšom požiari. “Prvá časť etapy sanácie havarijného stavu je týmto úspešne ukončená,” doplnil Šturmankin.

Objekty dolného a stredného hradu Krásnej Hôrky sú pripravené na sanáciu korún murív pod ľahkou oceľovou konštrukciou s tým, že po sanácii koruny bude oceľová konštrukcia presúvaná do novej polohy a nad opravenými korunami sa už vybuduje trvalý krov.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia ľahla popolom v deň parlamentných volieb v sobotu 10. marca 2012. V priebehu jedného týždňa SNM vysťahovalo z hradu všetky zbierkové predmety a provizórne zakrylo otvorené časti hradu. Zámer obnovy hradu, ktorý pripravilo SNM, schválil Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Košice v máji. Na jeho základe vydal KPÚ Košice rozhodnutie, ktoré bolo jedným z podkladov pre architektov a statikov na vypracovanie projektovej dokumentácie na obnovu striech hradu. SNM zabezpečilo spracovanie prípravnej dokumentácie – komplexné zameranie objektu, urobilo verejné obstarávanie na pamiatkový a architektonicko-historický výskum horného hradu. Nové strechy na strednom a dolnom hrade budú na základe rozhodnutia pamiatkarov replikami zhoreného krovu a krytinou bude pálená viedenská škridla. To, akú strechu bude mať horný hrad, určia výsledky historického a pamiatkového výskumu.
Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM – Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentuje staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahujú cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. V apríli roku 2011 bol hrad zrekonštruovaný.

SNM vyhlásilo po požiari verejnú zbierku na obnovu a ochranu hradu na základe súhlasu Ministerstva vnútra SR. Prispieť do nej môže každý poukázaním ľubovoľnej sumy na osobitný účet zbierky 7000443743/ 8180 v Štátnej pokladnici poštovými poukazmi alebo prevodom z účtu prispievateľa. Účet zriadený v štátnej pokladnici je bez poplatkov, všetky financie budú použité iba v prospech Krásnej Hôrky. Stav účtu verejnej zbierky bol k 25. januáru 154 456,99 eur. “Z finančných prostriedkov na účte sa doteraz nečerpalo. Slovenské národné múzeum v decembri požiadalo ministerstvo vnútra o predĺženie verejnej zbierky o rok, do 13. marca 2014,” dodal Šturmankin s tým, že národné múzeum ďakuje všetkým doterajším aj budúcim prispievateľom. Viac informácií o hrade a aj zbierke, ktorú na jeho rekonštrukciu vyhlásilo SNM, možno nájsť na http://www.snm.sk/?hrad-krasna-horka-uvodna-stranka.

SITA 28. 1. 2013, foto: wikipedia

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore