Úvod / Jaskyne / Krásnohorská jaskyňa

Krásnohorská jaskyňa

Krásnohorská jaskyňa je výverová fluviokrasová jaskyňa. Objavili ju rožňavskí jaskyniari v roku 1964 po znížení hladiny vody vyvieračky Buzgó. Známa dĺžka jaskyne je 1 356 m. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta.

Trasa má dlžku 450 m a tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú. Pred vstupom je potrebné obliecť sa do jaskyniarskeho výstroja. Cieľom turistického sprístupnenia je ukázať jaskyňu v prírodnom stave, preto je prehliadková trasa budovaná veľmi ľahkým spôsobom, bez zásahu do morfológie jaskyne. O to je náročnejšia. Zvládajú ju však aj deti od 6 rokov. Riečisko je sprístupnené drevenými lavičkami,jazerá sa prekonávajú pomocou lanových premostení. Jaskyňa nie je osvetlená. Jej návšteva sa podobá viac na speleologickú akciu, ako na vstup do sprístupnenej jaskyne. Je otvorená celoročne okrem marca.

Vstupy do jaskyne sú v sezóne (od 15. 6. do 15. 9.) o 9,00, 11,30 a 14,00 hod. Mimo sezóny je potrebné návštevu dohodnúť telefonicky alebo e-mailom vopred. Vzhľadom na obmedzený denný počet návštevníkov to odporúčame aj v sezóne.

Kontakt: RNDr. Jaroslav Stankovič, Edelényska 10, 048 01 Rožňava, Tel.: 058-7343426, 0905-412048

Zdroj: wikipedia

O mestoKosice.sk

Aktualizácia portálu mestoKosice.sk

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore