Úvod / Správy / Prešovský kraj / Krv prišlo darovať 68 darcov z prešovskej univerzity

Krv prišlo darovať 68 darcov z prešovskej univerzity

Do Unipocentra na Prešovskej univerzite v Prešove prišlo v utorok darovať krv 68 darcov. Rovnaký počet zaznamenali aj počas Študentskej kvapky krvi v októbri minulého roku. Na odber prišli nielen pravidelní darcovia, ale aj tí, ktorí sa rozhodli darovať krv prvýkrát. Informovala o tom hovorkyňa Prešovskej univerzity v Prešove Kamila Urmaničová.

Mobilné odbery krvi sa na prešovskej univerzite robia už od roku 2009. Tentokrát išlo o aktivitu v rámci celoslovenskej kampane Valentínska kvapka krvi, s podtitulom Pre niekoho si ten pravý… Odbery sa po celom Slovensku konajú od 10. februára do 14. marca.

„Je tu rovnomerné, stabilné prostredie vhodné pre výjazdový odber,“ ocenil spoluprácu sprešovskou univerzitou lekár z Národnej transfúznej služby v Prešove Mikuláš Hudák. Na odber vrámci Valentínskej kvapky krvi prišli študenti rôznych odborov afakúlt. Lekár konštatoval, že ich zdravotný stav je veľmi dobrý, teda mohli darovať krv. Účasť na odbere bola podľa jeho vyjadrenia veľmi potešujúca.

Celoslovenská kampaň je zameraná na oslovovanie hlavne mladých darcov krvi. Jej cieľom je šíriť myšlienku darcovstva krvi najmä výchovou k darcovstvu. Táto náborová kampaň je druhou najväčšou kampaňou, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc.