Úvod / Politika / Lekári by mali hlásiť týranie a zneužívanie detí aj sociálke

Lekári by mali hlásiť týranie a zneužívanie detí aj sociálke

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by mali aj sociálnych pracovníkov bezodkladne informovať o podozrení zo zneužívania, týrania alebo zanedbávania detí. Teraz musia lekári takéto podozrenia hlásiť prokuratúre a polícii. Rozšírenie okruhu povinne informovaných o orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, teda úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, sa má dostať do zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Jeho novela je súčasťou balíčka, ktorý predložil rezort spravodlivosti – okrem tohto zákona sa má zmeniť aj Trestný zákon a Trestný poriadok. Balík noviel už odobrila vláda a mieri do parlamentu.

V súčasnosti majú lekári bezodkladne oznámiť spomínané podozrenia prokurátorovi, vyšetrovateľovi alebo policajným orgánom. Po novom by museli informovať aj sociálnych pracovníkov, ak by mali podozrenie na sexuálne alebo iné zneužívanie, znásilnenie, sexuálne násilie, sexuálne vykorisťovanie, súlož medzi príbuznými, týranie alebo zanedbávanie maloletej osoby.

Autori návrhu sa odvolávajú na zákonné povinnosti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately. Tie musia zabezpečiť, aby sa predchádzalo vzniku krízových situácií v rodine ako aj ochranu práv a záujmov detí. Okrem toho je ich úlohou predchádzať prehlbovaniu a opakovaniu porúch vývinu detí a zamedziť nárastu sociálno-patologických javov. Už v súčasnosti je pritom každý povinný upozorniť sociálku na porušovanie práv dieťaťa. Ak dostane upozornenie o použití hrubých alebo ponižujúcich foriem zaobchádzania a trestania dieťaťa, musí konať.

Lekárom sa má rozšíriť aj okruh inštitúcií, ktoré musia povinne informovať o spomínaných podozreniach, aj keď nejde o deti, ale plnoleté osoby, ktoré nie sú spôsobilé na právne úkony (resp. majú túto spôsobilosť obmedzenú). V takýchto prípadoch by musel podozrenie zo zneužívania, týrania alebo zanedbávania zdravotník nahlásiť nielen orgánom činným v trestnom konaní, ale aj obci, v ktorej sa daný človek zdržiava. Táto zmena by mala viesť k účinnejšej ochrane a pomoci plnoletým osobám, ktoré vzhľadom na ich stav nie sú schopné zabrániť páchaniu spomínaných skutkov a vyhľadať pomoc.

Novela má v prípade schválenia nadobudnúť platnosť 1. júna.

SITA :: 24.2.2013 :: Foto SXC

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.