Úvod / Správy / Košice / Lekárska fakulta získala špeciálny mikroskop

Lekárska fakulta získala špeciálny mikroskop

Ústav anatómie Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) Košice získal špeciálny moderný mikroskop v hodnote takmer 250 000 eur zakúpený z fondu CEMIO – Centrum excelentnosti pre výskum faktorov ovplyvňujúcich zdravie. Ako informovala hovorkyňa UPJŠ Jaroslava Oravcová, slúžiť má na výskum kvality mužského semena u marginalizovaných (sociálne slabších) a imuno-kompromitovaných osôb (ľudí s narušenou obranyschopnosťou), no jeho využitie bude široké. K dispozícii tiež bude pracovníkom iných ústavov lekárskej fakulty a ďalších fakúlt UPJŠ a pre svoj výskum ho využívajú najmä pracovníci Prírodovedeckej fakulty.

„Konfokálny mikroskop je fluorescenčný mikroskop, ktorý obsahuje tri laserové jednotky, čo umožňuje súčasne sledovať tri farebné zložky v jednom preparáte. To urýchli a zjednoduší prácu, pretože nebude potrebné realizovať opakovane dvojité či trojité farbenie – farbenie troma typmi farbív sa uskutoční súčasne a následne sa preparát, ktorým môžu byť rôzne biologické materiály, prezrie pod troma rôznymi vlnovými dĺžkami svetla,“ hovorí prednostka Ústavu anatómie Lekárskej fakulty UPJŠ Darina Kluchová.

Ako vysvetľuje Jozef Mihalik, v rámci výskumu kvality semena budú pracovníci ústavu sledovať počet živých a mŕtvych spermií a ich pohyblivosť u marginalizovaných a imuno-kompromitovaných osôb, ktoré následne porovnajú s kvalitou semena zdravej populácie v rovnakom veku. „Takýto výskum sa na Slovensku dosiaľ nerealizoval a tento ojedinelý projekt pomôže zistiť, ako sa životný štýl podpisuje pod mužskú plodnosť,“ poznamenáva Jozef Mihalik, ktorý verí, že sa podarí získať dostatočne veľkú vzorku osôb pre štatistické vyhodnotenie

Konfokálny mikroskop je súčasťou Morfologického laboratória Ústavu anatómie LF UPJŠ, ktoré sa zameriava na štúdium podávania nadmerných dávok vitamínu A na nervový systém, na štúdium faktorov mnohopočetnej liekovej rezistencie v rôznych typoch nádorov a na štúdium podávania rôznych dávok deprenylu na reprodukčné parametre. Pracovisko je vybavené viacerými unikátnymi prístrojmi pre vyhodnocovanie natívnych i histologických preparátov, ktoré boli zakúpené z prostriedkov štrukturálnych európskych fondov.

SITA :: 19.2.2013 :: Ilus. foto SXC

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.