Úvod / Správy / Košice / Mladým železničiarom pribudne klubovňa a mini múzeum

Mladým železničiarom pribudne klubovňa a mini múzeum

Klubu mladých železničiarov pri Košickej detskej historickej železnici pribudne v krátkom čase priestor pre spoločné stretnutia. Klubovňa vznikne zútulnením miestnosti v prenajatej budove neďaleko stanice Čermeľ. Ako uviedol hovorca Košickej detskej historickej železnice Igor Holéczy, projekt podporila spoločnosť U. S .Steel Košice a Karpatská nadácia v rámci programu Spoločne pre región 2014.

„Z prideleného grantu vo výške 2 670 eur sa členovia klubu rozhodli spolufinancovať aj ďalšie aktivity, napríklad vydávanie vlastného časopisu R-žurnál, workshopy o bezpečnosti a správaní sa na trati, divadlá pre deti a pre nových členov vyrobia ďalšie tričká a šatky, ktoré sú súčasťou rovnošaty,“ informovala Zuzana Lehotská z Košickej detskej historickej železnice.

Napriek aktívnej a stále sa rozširujúcej základni mladým železničiarom chýbajú vhodné priestory na stretávanie sa, vzdelávanie a školenia. Z tohto dôvodu sa všetky aktivity dejú “pod holým nebom”.

„Zriadenie klubovne a základne pre minimúzeum by prispelo k zlepšeniu podmienok klubu a služieb pre cestujúcich. Okrem toho chceme na trati obnoviť pôvodné návestidlá, nainštalovať a spojazdniť staničné hodiny a informačnú tabuľu,“ povedal po prevzatí symbolického šeku riaditeľ Detskej železnice Ľubomír Lehotský.

Pre občianske združenie Košickej detskej historickej železnice je to už tretí rok úspešnej spolupráce so železiarňami a Karpatskou nadáciou, ktoré prispeli k rozvoju historickej atrakcie Košíc. Združenie sa v roku 2011 stalo vlastníkom všetkých rušňov a osobných vozňov, ktoré k Detskej železnici prináležia. Medzi nimi aj 130-ročného parného rušňa Katka, ktorý je najstarším prevádzkovaným rušňom vo visegrádskom regióne a je symbolom železničky.

„Väčšina hnuteľného majetku, teda vozidlá, návestidlá a ďalšie zariadenia, boli nedostatočnou starostlivosťou a podfinancovaním zničené. Cieľom nášho združenia je v úzkej spolupráci s partnermi rozvíjať a skvalitňovať prevádzkovanie železničky, a to pri zachovaní prijateľného vstupného pre všetky rodiny s deťmi a návštevníkov mesta. Podmienkou je stopercentný stav a záchrana kultúrnych hodnôt,“ dodal Lehotský.