Úvod / Mestské časti / Nad jazerom

Nad jazerom

Košice – mestská časť Nad jazerom je mestská časť Košíc, súčasť okresu Košice IV.

Názov MČ je odvodený od existujúceho jazera – pôvodného miesta na ťažbu štrkopieskov. Pôvodne toto jazero bolo napájané vodami blízkeho Hornádu. Po úpravách je napájanie spodnými vodami.

Mestská časť Nad jazerom patrí medzi mladé MČ. Tvorí ju obytná zóna a priemyselná časť. Katastrálne pôvodne patrilo územie pod Košice juh a Krásnu. Pôvodne územie bolo plánované ako priemyselná oblasť s objektmi potravinárskeho charakteru. V roku 1969 sa začalo s výstavbou obytnej zóny – typickej „panelákovej“ zástavby. Celkove bolo postavené 9 131 bytových jednotiek v pomerne náročných geologických pomeroch. Celá oblasť obytnej zóny je situovaná na štrkovom podloží.

MČ Nad jazerom ponúka vodný lyžiarsky vlek ktorý je spustený počas letnej sezóny. Uskutočňujú sa tu súťaže vo free style lyžovaní a skoku na lyžiach. Blízko jazera sa nachádza aj malá chatová osada, ktorá ponúka možnosť ubytovania. Počas zimnej sezóny, jazero ponúka možnosť zimného korčuľovania.

Na rekreáciu je v letnom období taktiež využívaný lesopark, nachádzajúci sa medzi jazerami a riekou Hornád.

Po okraji rieky Hornád je, na vyvýšenom brehu od hate v strednej časti MČ až po centrum vybudovaný cyklistický chodník, ktorý umožňuje priame spojenie pre cyklistov do centra, čím je vyriešený zákaz prejazdu po súbežnej rýchlostnej komunikácii vonkajšieho okruhu mesta (napojenie na diaľnicu D1). Cyklistický chodník je hojne využívaný cyklistami a korčuliarmi počas celej letnej sezóny ako príjemná rekreácia.

Kontakt
Miestny úrad Košice – Nad jazerom
Poludníková 7
040 12 Košice

Telefón: 055/302 77 11
Fax:    055/674 16 90
E-mail: sekretariat.jazero@netkosice.sk
Web: www.jazerokosice.sk

Starosta: MVDr. Anna Jenčová
E-mail: starosta.jazero@netkosice.sk

Stránkové hodiny pre verejnosť
Pondelok: 08:00 – 15:00
Streda: 08:00 – 16:30
Piatok: 08:00 – 12:00

MČ Košice-Nad jazerom :: foto: wikipedia

O Tomáš

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore