Úvod / Správy / Košice / Nemocnica v Šaci evidovala rekordný počet pôrodov

Nemocnica v Šaci evidovala rekordný počet pôrodov

Mamičky tu priviedli na svet v minulom roku 1 700 detí – 852 dievčat, 848 chlapcov, z toho až 15 dvojičiek

Rekordný počet pôrodov vo svojej histórii, až 1 700, v minulom roku zaznamenali v Nemocnici Košice-Šaca a.s. v 1. súkromnej nemocnici, patriacej do skupiny zdravotníckych zariadení Unipharma. Ako v mene nemocnice informovala Adriana Bednárová, pôrodnica v Šaci patrí k najväčším na Slovensku a mamičky tu priviedli na svet v minulom roku 852 dievčat, 848 chlapcov, z toho až 15 dvojičiek. Oproti roku 2012 zaznamenali v Nemocnici Košice-Šaca o 51 pôrodov viac.

Ako uviedla Bednárová, minulý rok sa vyznačoval aj výrazným vekovým rozsahom rodičiek. Najmladšia mamička mala len 15 rokov a najstaršia bola 44-ročná. S vekom a zdravotným stavom priamo súvisí aj spôsob pôrodu. Cisárske rezy vykonali v 26,8 percenta prípadov, pričom ide o 9-percentné zníženie oproti roku 2012.

„Nemocnica Košice-Šaca sleduje trend moderného pôrodníctva, ktorým je zvyšovanie pomeru v prospech prirodzeného spôsobu privedenia dieťaťa na svet. Vždy sledujeme prioritu znižovania rizík v čo najväčšej miere,“ konštatoval primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice-Šaca Erik Dosedla.

„Vysoký počet pôrodov si vyžaduje veľké pracovné nasadenie nášho zdravotníckeho personálu, ktorému patrí veľká vďaka a uznanie. Nový človek na tomto svete je vždy radostná udalosť, takže aj napriek množstvu práce ide o najspokojnejšie a najveselšie oddelenie v našej nemocnici,“ povedal riaditeľ nemocnice Košice-Šaca Juraj Vančík.

V roku 2013 tiež nebola núdza o pestrú paletu mien pre novorodencov. Najfrekventovanejšie dievčenské mená boli Sofia, Ela a Ema. V prípade chlapcov viedli Sebastian, Samuel a Richard. Niektorí rodičia sa rozhodli dať svojmu dieťatku nezvyčajné meno, ako napríklad Jessica, Justin, Anae, Fernando, Rosaldo či Lucinda.

V roku 2014 v nemocnici zatiaľ prišlo na svet 276 detí, z toho 131 chlapcov a 145 dievčat. Najväčšie dieťa, ktoré bolo spontánne rodené v roku 2014, malo hmotnosť 4 950 gramov, cisárskym rezom 5100 gramov.

Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica vznikla v roku 2003, hoci história tohto zdravotníckeho zariadenia siaha až k roku 1961. Zamestnáva 952 zamestnancov, z toho 179 lekárov, 319 sestier, 454 zdravotníckeho a nezdravotníckeho personálu. Lôžková časť má

Nemocnica Košice-Šaca disponuje ako jediné zdravotnícke zariadenie na Slovensku ocenením Slovak Gold Exclusive. Vďaka kvalitnému novorodeneckému oddeleniu získala nemocnica aj certifikát Baby Friendly Hospital.