Úvod / Správy / Košice / Nové autobusy priniesli zníženie počtu pracovníkov DPMK

Nové autobusy priniesli zníženie počtu pracovníkov DPMK

V Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) prepustili od začiatku tohto roka 46 zamestnancov. Ako uviedla hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová, mestské zastupiteľstvo v decembri 2012 schválilo stratégiu stabilizácie rozvoja mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Košiciach, obnovu vozového parku nákupom nových autobusov a električiek, ktoré zabezpečujú 92 percent výkonov DPMK.

„Logickým dôsledkom tohto kroku je zníženie nákladov na nákup náhradných dielov, ako aj nákladov na opravy a údržbu, čo musí v konečnom dôsledku priniesť, bohužiaľ, aj zníženie počtu zamestnancov potrebných na udržiavanie technického stavu vozidiel,“ povedala Karaffová. Aj preto sa po nákupe 127 autobusov stali niektoré pracovné pozície neefektívne.

Karaffová uviedla, že všetky tieto informácie boli zverejnené pri schvaľovaní zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme na roky 2014 až 2023, ktorá upravuje podmienky prevádzkovania MHD. Súčasťou zmluvy je odhad ekonomického vývoja, kde je jednoznačne definované aj znižovanie stavu zamestnancov z dôvodu obnovy vozového parku. Celkovo DPMK uvažuje v rokoch 2014 až 2015 prepustiť 120 zamestnancov, pričom približne 70 dosiahne v tomto a budúcom roku dôchodkový vek, alebo vek, kedy si môžu uplatniť nárok na predčasný odchod do dôchodku.

„Uvedomujeme si, že znižovanie stavu zamestnancov je veľmi nepríjemná a citlivá záležitosť, ale v tomto prípade je dôsledkom investícií, ktoré sme realizovali pre zlepšovanie služieb MHD v Košiciach. Uvedomujeme si, že nie je príjemné brať ľuďom prácu, ale v tomto prípade sa predsa jedná o racionalizáciu nákladov a efektívnosť ich vynakladania,“ zdôraznila Karaffová. DPMK aj naďalej zabezpečuje dopravu v nezmenenom rozsahu, ale neporovnateľne s bezpečnejším a komfortnejším vozovým parkom.