Úvod / Správy / Košice / Od októbra by malo vzniknúť 72 okresných úradov

Od októbra by malo vzniknúť 72 okresných úradov

Od októbra by malo vzniknúť 72 okresných úradov, ktoré nahradia obvodné úrady. Zaniknúť by malo pritom 248 miestnych orgánov štátnej správy. Vyplýva to z návrhu zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorý dnes parlament posunul do druhého čítania. Legislatíva predstavuje ďalšiu fázu reformy štátnej správy ESO.

Pri prvej fáze reformy zanikli k 1. januáru tohto roka špecializované krajské úrady. Ich pôsobnosť prešla na úroveň obvodných úradov. Pri druhej fáze reformy čaká zánik všetky obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Ich pôsobnosť prejde na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad. Analogicky, pôsobnosť špecializovaných obvodných úradov v sídlach krajov má prejsť na okresné úrady v sídlach krajov.

Vznikom 72 okresných úradov v okresných mestách by sa mala podľa rezortu vnútra odstrániť doterajšia nerovnomernosť, keď obvodné úrady majú územné obvody vymedzené niekoľkými okresmi. Okresné úrady by mali teda zodpovedať 72 okresom, pričom Bratislava a Košice by mali mať po jednom okresnom úrade s územnou pôsobnosťou pre všetky okresy týchto miest.

Z návrhu zákona vyplýva, že okresný úrad bude preddavkovou organizáciou ministerstva vnútra. Prednostu okresného úradu by mala vymenúvať a odvolávať vláda na návrh ministra vnútra. Vymenovanie vedúceho odboru okresného úradu by sa malo zveriť prednostovi na základe návrhu príslušného ministra alebo vedúceho toho ústredného orgánu štátnej správy, ktorý riadi a kontroluje príslušný úsek štátnej správy.

Poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý sa v rozprave vyslovil, že skutočným cieľom reformy verejnej správy je predstierať šetrenie na strane štátu, ambícia ovládnuť majetok v hodnote desiatok miliónov eur a ovládnutie rozhodovania na regionálnej úrovni. Ľudia podľa Beblavého prieskumu najčastejšie navštevujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, Sociálnu poisťovňu, daňové úrady a políciu. Týmito úradmi sa ale reforma podľa neho nezaoberá. “Je teda problematické uveriť, že cieľom reformy sú lepšie služby, keď sa nedotýka primárne tých úradov, s ktorými prichádza občan najčastejšie do styku,” vysvetlil poslanec za SDKÚ-DS.

Poslanec za KDH Pavol Zajac upozornil, že vďaka zmenám budú mať šéfovia okresných úradov status miestnych gubernátorov, okrem rozhodovania o zamestnancoch budú môcť ovplyvňovať aj agendu v konkrétnych prípadoch, ak by chceli “pomôcť” známym.

SITA :: Ilus. foto wikipedia