Opátka

OpatkaObec vznikla 1945 zlúčením Moldavskej Opátky a Spišskej Opátky.
Moldavská Opátka – 1324 Apokapotoka, 1390 Opoka, 1808 Opáka, 1927 Opátka, 1942 Moldavská Opátka. Po maďarsky sa obec nazývala Apátka.

Spišská Opátka – 1863 Opáka, 1927 Opátka, 1942 Spišská Opátka. Po maďarsky sa obec nazývala Opáka, Szepesapátka.

Obec patrila pod Abovsko-turniansku župu (Moldavská Opátka) a pod šarišskú župu (Spišská Opátka), okres Košice, Košický kraj. Po roku 1960 sa obec začlenila pod okres Košice – vidiek, Východoslovenský kraj.

Moldavská Opátka – banská osada má spoločné počiatky s bývalou obcou Košické hámre. Od začiatku 18. storočia do 19. storočia tu bola huta na tavenie medi, do1767 banský úrad. Obec patrila eráru. V r. 1828 mala 52domov a 403 obyvateľov. Zaoberali sa baníctvom a pracovali v lesoch, časť sa vysťahovala.

Za I. ČSR ( Československej republiky ) pracovali obyvatelia v lesnom hospodárstve. V okolí obce pôsobila 1944 partizánska skupina.

Spišská Opátka – ako obec sa konštituovala v polovici 19. storočia z častí ležiacich v Spišskej župe. Pôvodný obyvatelia pracovali v podnikoch v Moldavskej Opátke, po ich zániku v lesoch, časť sa vysťahovala.

Opátka- si zachovala charakter malej horskej obce. Časť obyvateľov pracuje v lesoch. Pôdu obrábajú súkromne hospodáriaci roľníci.

Zdroj: Košice-okolie.sk

Máte viac informácií alebo fotografie? Pošlite nám ich na info@kosice-okolie.sk a s vašim dovolením ich uverejníme.

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore