Úvod / Správy / Košice / Organizátori Febiofestu predstavili kompletný program festivalu

Organizátori Febiofestu predstavili kompletný program festivalu

Na 21. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Febiofest, ktorý sa bude konať od 21. marca do 17. apríla v deviatich slovenských mestách, uvedú v sedemnástich programových sekciách 140 titulov domácej a svetovej produkcie. Festival odštartuje v Bratislave, odkiaľ následne poputuje do Košíc, Martina, Trenčína, Trnavy, Banskej Bystrice, Prievidze, Kežmarku a Prešova.

Ako na dnešnej tlačovej konferencii uviedol riaditeľ festivalu Peter Dubecký, Febiobest sa začne premiérou najnovšieho filmu poľského režiséra Andrzeja Wajdu – Walesa, človek z nádeje (2013). Z celkového počtu 140 filmov bude 38 slovenských, z toho osem uvedú vo svetovej premiére. Pôjde o snímky Prvá: Magda Husáková Lokvencová režisérky Zuzany Liovej, Čo iné mu ostáva… Petra Kováčika, Felvidék – Horná zem Vladislavy Plančíkovej, Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom Patrika Lančariča, Lyrik Arnolda Kojnoka, Pútnik slovenským časom Martina Šulíka, Fongopolis Joanny Kožuch a Rodiská a doliny Viliama Jána Grusku. Celovečerné i krátke diela príde do Bratislavy osobne predstaviť maďarský režisér György Pálfi. Pozvanie na festival prijal aj český dramaturg, režisér a scenárista, dokumentarista Jan Gogola ml., ktorý sa dramaturgicky podieľal aj na niekoľkých úspešných slovenských filmoch ako napríklad Kauza Cervanová (2013). Bohatý výber svetových noviniek sľubujú organizátori v sekciách Panoráma, Súčasný poľský film, Paolo Sorrentino: výber z tvorby, Westernová klasika, Kino-Ikon Plus, Ochutnávka: Projekt 100 alebo divákmi tvorená sekcia Klubový Jukebox. V sekcii Pocty si festival pripomenie tvorbu Stanislava Barabáša, nedávno zosnulého herca a režiséra Philipa Seymoura Hoffmana, Jozefa Kronera a Miklósa Jancsóa. V sekcii Zvláštne uvedenie zas premietnu Záhradu (1995) Martina Šulíka a Slávnosť v botanickej záhrade (1969) Ela Havettu.

V Súťaži krátkych filmov krajín V4 sa bude o ocenenie uchádzať 25 titulov do 30 minút, pričom organizátori do nej ako bonus zaradili päť titulov z Ukrajiny. “Keď sme takmer pred rokom spolu s kolegami premýšľali nad hosťujúcou krajinou druhého ročníka Súťaže krátkych filmov krajín V4, celkom spontánne nám prišla na um Ukrajina. Vtedy sme ešte netušili, že ukrajinských filmárov budú o rok neskôr zamestnávať úplne iné problémy, ako je film,” vysvetlil Dubecký. Ocenenie spojené s finančnou prémiou tritisíc eur udelí medzinárodná porota v zložení Ivo Brachtl, Přemysl Martinek a Przemek Sołtysik. Počas Febiofestu sa uskutoční aj udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov.

Na divákov čakajú okrem projekcií aj sprievodné podujatia ako napríklad výstava fotografií s názvom Tváre Agnieszky Holland, ktorá sa uskutoční 21. marca v Poľskom inštitúte v Bratislave. Pre detských divákov a diváčky je pripravený Filmový kabinet deťom, na ostatných čaká Filmová noc s Febiofestom. Na pôde festivalu sa budú konať aj moderovaná diskusia Vyšehradský salón, výstava fotografií Mira Nôtu, krsty publikácií, či diskusie s tvorcami. Po celý čas trvania festivalu v Bratislave bude pre divákov otvorená denná festivalová kaviareň v Kine Lumiere. Kompletný program festivalu nájdu záujemcovia na webstránke www.febiofest.sk.

Termíny a miesta konania 21. ročníka festivalu Febiofest:
Bratislava: 21. marca – 27. marca (Kino Lumiere, kino Mladosť, Artkino za zrkadlom, A4 – priestor súčasnej kultúry, FK 35mm)
Košice: 27. marca – 30. marca (Bábkové divadlo)
Trenčín: 28. marca – 1. apríla (Artkino Metro)
Martin: 28. marca – 1. apríla (Kino Strojár)
Banská Bystrica: 31. marca – 3. apríla (FK v Múzeu SNP)
Trnava: 31. marca – 3. apríla (FK Naoko Kino Hviezda)
Prievidza: 8. apríla – 11. apríla (FK ’93)
Kežmarok: 11. apríla – 14. apríla (FK Iskra)
Prešov: 13. apríla – 17. apríla (FK Pocity)