Úvod / Slovensko / PMÚ začal konanie vo veci možnej kartelovej dohody voči piatim IT firmám

PMÚ začal konanie vo veci možnej kartelovej dohody voči piatim IT firmám

klavesnicaProtimonopolný úrad (PMÚ) SR začal 20. mája z vlastného podnetu správne konanie voči piatim podnikateľom podnikajúcim na trhu distribúcie IT technológií a služieb s tým spojených v SR, a to vo veci možnej dohody obmedzujúcej súťaž. Informoval o tom dnes PMÚ na svojej internetovej stránke.

Úrad na základe zhromaždených dôkazov nadobudol podozrenie, že piati distribútori sa dohodli na zavedení manipulačného, respektíve administratívneho poplatku, a to v rovnakej výške a takmer v rovnakom časovom období. Takéto konanie pritom môže byť v rozpore so zákonom o ochrane hospodárskej súťaže, ktorý stanovuje zákaz dohôd obmedzujúcich súťaž. Aby PMÚ svoje podozrenie preveril a zaistil ďalšie podklady, vykonal ešte pred začatím správneho konania neohlásené inšpekcie v podnikateľských priestoroch viacerých firiem v Bratislave, Košiciach a Žiline. Získal počas nich rôzne podklady, napríklad v podobe e-mailovej komunikácie.

Úrad však upozornil, že začatie konania neprejudikuje závery, ku ktorým môže následne dospieť v rozhodnutí. Cenové dojednania konkurentov, teda kartelové dohody, patria medzi najzávažnejšie porušenia súťažných pravidiel, ktoré prinášajú prospech výlučne ich účastníkom a zvyšujú ceny pre spotrebiteľov, upozorňuje PMÚ. V prípade preukázania porušenia hrozí podnikateľom pokuta až do výšky 10 % z obratu za predchádzajúce účtovné obdobie. Zároveň je však možnosť získať plnú alebo čiastočnú imunitu z uloženia pokuty, ak účastník zakázanej dohody obmedzujúcej súťaž splní podmienky stanovené zákonom.

Účastník kartelu sa podľa PMÚ môže úplne vyhnúť pokute, ak z vlastnej iniciatívy ako prvý predloží úradu rozhodujúci dôkaz o existencii takejto dohody alebo predloží informácie a dôkazy rozhodujúce pre vykonanie inšpekcie. V prípade, že účastník kartelu predloží významný dôkaz, teda taký, ktorý sám o sebe nemusí byť dostatočný na preukázanie dohody obmedzujúcej súťaž, ale v spojení s informáciami, ktoré už má úrad k dispozícii umožní dohodu preukázať, je možná redukcia pokuty až do výšky 50 % zo sankcie, ktorá by mu bola inak uložená.

Ilus. foto SXC

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.