Úvod / Doprava / Počas leta stúpol počet mŕtvych na cestách v Košickom kraji

Počas leta stúpol počet mŕtvych na cestách v Košickom kraji

Car-AccidentHoci polícia prijala počas letnej turistickej sezóny, teda od 1. 7. do 31. 8. na cestách viacero opatrení, počet mŕtvych v Košickom kraji stúpol.

Podľa Prezídia Policajného zboru boli celoslovenské dopravno-bezpečnostné akcie zamerané na špecifiká konkrétnych regiónov.
„Výsledkom v porovnaní s minuloročnou letnou sezónou je v rámci Slovenska menej dopravných nehôd, menej mŕtvych, ale aj menej ťažko, či ľahko zranených,“ tvrdí hovorca Prezídia PZ Michal Slivka.

Košický kraj je však výnimkou. V uvedenom období sa stalo 306 nehôd, čo je o šestnásť viac ako vlani. Pri nich prišlo o život osem ľudí, kým v roku 2013 zahynulo na cestách „len“ päť.
Jediným pozitívom je menej ťažko zranených, keď sa do nemocníc dostalo 23 ľudí, oproti 31 z minulého roka. Naopak ľahko sa zranilo 168 osôb, čo je o pätnásť viac.
Viac mŕtvych hlási len Nitriansky kraj, kde prišlo o život desať ľudí, podobne ako Košický je na tom aj Prešovský kraj s ôsmimi obeťami havárií.
Rozdiel je však v tom, že v Prešovskom kraji ide o pokles o štyroch mŕtvych.
Slivka dodáva, že sa policajti na Slovensku zameriavali na opitých vodičov, ale aj na tých, ktorí jazdia nedovolenou rýchlosťou a spôsobom jazdy ohrozujú ostatných.
„Netolerovali ani telefonovanie počas jazdy, nerešpektovanie značiek alebo semaforov. Takéto porušenia zákona bývajú totiž najčastejšími príčinami dopravných nehôd, neraz aj s tragickým následkom. Počas leta na Slovensku, v porovnaní s minulým rokom, klesol počet nehôd na 2254 (menej o 134), klesol aj počet usmrtených na 50 (menej o 3), taktiež klesol počet ťažko zranených na 160 osôb (menej o 59), aj ľahko zranených na 1033 (menej o 36),“ tvrdí Slivka.
Obrovské tragédie sa stali na košických cestách v priebehu dvoch dní v druhej polovici augusta. Pod kolesami áut zahynuli 45 a 88-roční chodci.
Jeden z vodičov dokonca z miesta ušiel, policajti ho však v krátkom čase zadržali. Na Lúčnej ulici v Šaci došlo k stretu medzi Peugeotom a 45-ročným chodcom zo Šace. Ten mal v čase zrážky sedieť na ceste.
„Polícia bude naďalej pokračovať vo svojom úsilí pozitívne ovplyvňovať bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky aj naďalej,“ uzavrel Slivka.

O Tomáš