Úvod / Doprava / Slaneckú cestu v Košiciach už rozširujú o jeden pruh

Slaneckú cestu v Košiciach už rozširujú o jeden pruh

a19Juhovýchodný vstup do Košíc, Slanecká cesta, bude od októbra širšia o jeden pruh.

Investícia za 250–tisíc eur poteší hlavne motoristov prichádzajúcich do mesta v rannej špičke.

Tento týždeň začala spoločnosť Eurovia s úpravou krajníc hlavného ťahu cez sídlisko Nad jazerom.
Vzniknú tak tri jazdné pruhy šírky 3 x 3,25 metra, pričom v najviac zaťaženom úseku medzi Kapustníkmi a Rovníkovou (pri Bille), budú dva jazdné pruhy do mesta.

V smere von z mesta do Krásnej ostane jeden jazdný pruh, dva iba v úseku Ladožská – Rovníková.
Nový pruh teda pribudne na ceste, ktorá je najviac zaťažená ráno, pretože ranná špička je kratšia a intenzívnejšia. Poobede Slaneckou cestou z mesta do dedín odchádza rovnaký počet áut, no už v širšom časovom rozpätí.

„Uvažovali sme aj nad prehadzovaním pruhov – že by boli ráno dva smerom do mesta a poobede von z mesta. Ale technicky aj finančne by to bolo veľmi náročné. Mohli by tam vznikať zmätky, tak sme upustili od toho variantu,“ vysvetľuje Marek Kažimír (nezávislý), mestský poslanec a exstarosta Krásnej.

Riaditeľ košického magistrátu, Pavol Lazúr verí, že práce na novom pruhu budú hotové načas. „Veríme, že do konca októbra by to mohlo byť hotové.“
Robotníci zatiaľ motoristov neobmedzujú.

„Uvidíme, ako budú práce pokračovať. Ide o opravu jestvujúceho poškodeného krytu vozovky, vybúranie obrubníkov, demontáž zábradlia a namontovanie mostného zvodidla. Obnovené bude nové vodorovné dopravné značenie a na krajnice vozovky sa dosypú štrkodrviny,“ hovorí Milan Derfiňák, vedúci oddelenia výstavby na Jazere.

Motoristi si už všimli zrezávanie a čistenie krajníc.
„Vlastná úprava spočíva v odfrézovaní pol metra asfaltobetónu po oboch stranách komunikácie, vytvorení spevnenej krajnice šírky pol metra a položení nového asfaltobetónu v šírke 1 metra po oboch okrajoch komunikácie. Následne bude vyznačené nové vodorovné a doplnené zvislé dopravné značenie,“ dopĺňa Pavel Titl z PT Inžiniering Košice.

„Rozpočtované náklady na realizáciu sú cca 250–tisíc eur.“
Finančne a technicko-organizačne prispeli mestu aj spoločnosti LF development, Spojstav Košice a Peva.

O Tomáš

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore