Úvod / Zaujímavosti / Slovákov čaká mrazivý víkend, meteorológovia vydali výstrahy

Slovákov čaká mrazivý víkend, meteorológovia vydali výstrahy

kalamita3Územie Slovenska bude cez víkend bojovať proti tvorbe snehových jazykov a závejov na cestách. V nedeľu sa pridá aj silný vietor, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 61 až 90 kilometrov za hodinu.

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Počasie ukazuje cez víkend opäť svoju silu. V sobotu sa Slováci musia pripraviť na tvorbu snehových jazykov a závejov na cestách. Meteorológovia vyhlásili pre okresy Prešov, Košice okolie a Košice výstrahu prvého stupňa, ktorá platí do 12:00.

Počasie v sobotu ovplyvní výbežok vysokého tlaku, ktorý sa do našej oblasti rozšíri od západu. Bude prevažne polooblačno, z rána miestami hmlisto. Nočná teplota klesne z -4 na -9 stupňov, v horských dolinách a kotlinách z -10 až na -15 stupňov Celzia. Denná teplota vystúpi z -3 na +3 stuptne Celzia.

Na území Slovenska zafúka severný vietor s rýchlosťou 5 až 20 kilometrov za hodinu. Na nedeľu tiež vydali výstrahy prvého a druhého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Druhý stupeň platí pre okresy: Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina, Prievidza, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice, Martin, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov a Medzilaborce od 6:00 až do nedele.

Pre všetky okresy s výnimkou Komárna, Levíc, Nových Zámkov, Detvu, Krupinu, Lučenec, Poltár, Revúcu, Rimavskú Sobotu, Veľký Krtíš, Zvolen a Banskú Štiavnicu platí po celý deň od 6:00 výstraha prvého stupňa pred týmto živlom. Meteorológovia vydali aj výstrahu prvého stupňa pred vetrom pre všetky okresy Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského, Bratislavského, Žilinského kraja a tiež pre okresy Banskej Bystrice, Brezna a Popradu.

Výstrah platí od ráno 6:00 až do 20:00, prípadne do 22:00. V nedeľu bude cez Baltické more smerovať rýchlo na juhovýchod brázda nízkeho tlaku s frontálnym systémom. Očakáva sa malá, od severu postupne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach sa objavia snehové prehánky, ktoré môže mať na severe podobu trvalejšieho sneženia. V noci sa vyskytnú snehové prehánky len ojedinele. Nočná teplota klesne z -3 na -8 stupňov, v horských dolinách a kotlinách môže dosiahnuť nepríjemných -9 až -14 stupňov Celzia. Denná teplota vystúpi z -2 na +3 stupne, na severe môže byť miestami chladnejšie až do -5 stupňov Celzia. Spočiatku mierny severozápadný vietor postupne zosilnie na 25 až 45, v nárazoch 55 až 80 kilometrov za hodinu. Na horách bude fúkať búrlivý vietor až víchrica. Lokálne hrozí tvorba snehových jazykov alebo závejov.

Foto: ilustračné

O Tomáš