Úvod / Správy / Prešovský kraj / Stanislav Harangozó vystavuje po prvýkrát v Prešove

Stanislav Harangozó vystavuje po prvýkrát v Prešove

V 80-tych rokoch inštaloval mozaiku v budove ukrajinského rozhlasu. Budovu dnes vlastní rodina prešovského primátora, ktorá mozaiku pri prestavbe odstránila.

V prešovskej galérii Átrium vystavuje súbor svojich diel Stanislav Harangozó. Výstava nazvaná Obrazy je výberom 46 diel, ktoré vytvoril za posledných desať rokov. Svoju premiéru mala v Dome umenia v Košiciach a patrila k vyvrcholeniu projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry. Z Košíc putovala do Trebišova a prešovskí milovníci umenia ju môžu vidieť do 15. apríla. Ide okomorne ladené témy, smotívom krajiny, mestskej architektúry, ku ktorým sa pridružili zátišia, hudobné nástroje aženské aj mužské akty. Zvýtvarných techník autor preferuje akryl apastel. Ako sa sám vyjadril, ide o techniky, kde sa nemôže nič oklamať.

Harangozó na svojej vernisáži uviedol, že počas jeho štúdií na Vysokej škole výtvarných umení vBratislave ho formovali také osobnosti, ako Dezider Milly, Vincent Hložník či Orest Dubay. Keďže dvaja z nich pochádzali z východu, aj ich študenti sa mali možnosť zoznámiť s týmto krajom. Počas študentských aktivít sa Harangozó dostal na Spiš a do Levoče.

Hoci v Prešove ešte doteraz nevystavoval, jeho kontakt s metropolou Šariša nie je prvý. V 80-tych rokoch minulého storočia tu inštaloval svoju kamennú mozaiku v novostavbe budovy Ukrajinského rozhlasového štúdia. Veľkoplošné dielo s figurálnym motívom, kde mužskú postavu obklopujú rozhlasové vlny, podľa autora nemalo šťastný osud. Štát budovu predal. Dostala sa do súkromných rúk a dlho chátrala. Dnes je v rekonštrukcii a do rozostavanej budovy ho nepustili. Jeho mozaiku odstránili. Harangozó je z takého prístupu k dielu rozčarovaný. Ako podotkol, vôbec nešlo o ideologický motív. Zobrať mozaiku bolo technicky nemožné. Vníma to ako porušenie autorských práv. Podľa jeho slov, v Bratislave má štyri mozaiky a nikomu neprekážajú.

Spolumajiteľom bývalej budovy ukrajinského rozhlasu je prešovský primátor Pavel Hagyari. Agentúre SITA potvrdil, že mozaika už v budove nie je. „Práce v budove vykonáva môj brat. My sme mu ponúkli, že si môže celú mozaiku zobrať, pretože nie je možné v rámci stavebného projektu ju zachovať,” povedal Hagyari. Na ich výzvu autor neodpovedal. Prešovský primátor zdôraznil, že jeho brat Miroslav autora mozaiky viackrát kontaktoval. Dielo bolo súčasťou stavby, ktorá zmenila charakter a bolo aj poškodené. Hagyari odmieta, že by v tomto prípade boli porušené nejaké autorské práva.

Stanislav Harangozó vystavuje doma i vzahraničí. Individuálne zahraničné výstavy mal v Ríme, Florencii, Padove, Forli, Lisabone, Mazamete, Bonne, Londýne, Moskve, Varšave, Prahe, Budapešti, Belehrade, Novom Sade, Splite, Opatiji, Záhrebe, Clermont-Ferrande, Soule, Pekingu, Ostrihome, Bad Homburgu a svoje obrazy prezentoval aj na EXPO 2010 vŠanghaji. Je členom Umeleckej besedy slovenskej, Spoločnosti voľných výtvarných umelcov a Klubu výtvarných umelcov a teoretikov.