Úvod / Ekonomika / U. S. Steel zoštíhľuje administratívu, za výpoveď dajú 23-tisíc eur

U. S. Steel zoštíhľuje administratívu, za výpoveď dajú 23-tisíc eur

V železiarňach pracuje v administratíve vyše dvetisíc ľudí. Predpokladajú, že ponuku využije asi stovka.

Košický U. S. Steel chce zoštíhliť svoj administratívny aparát. Každému THP zamestnancovi pracujúcemu aspoň 5 rokov v železiarňach ponúka k vlastnoručne napísanej výpovedi ako bonus až 12-mesačný plat. Výška odchodného je stanovená ako násobok počtu mesiacov od skončenia pracovného pomeru do termínu dovŕšenia dôchodkového veku zamestnanca a výšky jeho priemerného mesačného zárobku – maximálne však jeho ročnému priemernému platu. Takýto v poradí už 4. dodatok ku Kolektívnej zmluve ešte v auguste podpísal prezident železiarní George Babcoke a šéf tamojších odborov Mikuláš Hintoš.
V U. S. Steele momentálne pracuje okolo 10 400 zamestnancov, okolo 7800 z nich sú robotníci.
Zvyšných 2600 nevýrobných zamestnancov prevažne v administratíve sa až do konca roka 2014 môže rozhodnúť dobrovoľne odísť zo spoločnosti výmenou za ročný plat, samozrejme, ak predtým nikdy neporušili pracovnú disciplínu.THP pracovníci v U. S. Steele zarábajú v tomto roku priemerne niečo vyše 1900 eur mesačne, pri 12-mesačnom odstupnom by si tak prišli až na cca 23 000 eur v hrubom.
Naposledy sa program predčasných odchodov z firmy realizoval pred 2 rokmi, vtedy ho však mohli využiť aj robotníci.Z 420 vtedajších žiadostí vyhovelo vedenie firmy zhruba 180 zamestnancom. Teraz sa však očakáva nižší záujem.
„Tento program je smerovaný predovšetkým pre zamestnancov v administratíve. Ak však nastane možnosť presunúť takéhoto zamestnanca na pozíciu robotníka a jeho pôvodné miesto zrušiť, potom by mohol spomínaný program využiť aj robotník, no takéto prípady budú skôr ojedinelé. Spoločnosť predpokladá, že by ich ponuku mohlo využiť okolo sto zamestnancov,“ uviedol pre náš denník jeden zo signatárov tejto zmluvy a šéf tamojších odborov Mikuláš Hintoš.Vedenie U. S. Steelu detaily tohto programu príliš nechce zverejňovať. Riaditeľ odboru vonkajších vzťahov Ján Bača takúto ponuku zamestnancom dáva do súvisu s transformačným procesom Carnegie – naša cesta.
„Vytvárame pritom hodnotu pre všetkých zainteresovaných vďaka zlepšeniam v každom z našich biznis procesov a robíme to zodpovedným spôsobom. Program, ktorý spomínate, je dobrovoľný, detaily programu považujeme za internú vec firmy a boli komunikované s našimi zamestnancami.“

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.