Úvod / Správy / Košice / UPJŠ začína realizovať vedecký projekt CELIM

UPJŠ začína realizovať vedecký projekt CELIM

upjs-arealÚstav fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach dnes predstavil a slávnostne otvoril európsky projekt Fostering Excellence in Multiscale Cell Imaging (CELIM). Koordinátorom projektu financovaného z eurofondov vo výške 2,7 milióna eur je univerzita.

Ako informovala hovorkyňa univerzity Jaroslava Oravcová, na medzinárodnom projekte, ktorý sa začal 1. júna, a je naplánovaný do roku 2016, participuje ďalších šesť vedeckých inštitúcií z piatich európskych krajín – Nemecka, Švédska, Francúzska, Švajčiarska a Španielska.
Interdisciplinárny výskum smeruje k objasneniu fyzikálno-chemických procesov podmieňujúcich normálne, alebo patologické fungovanie buniek. Nové poznatky nájdu následne využitie v oblasti humánnej medicíny a vývoja nových technológií. Jedným z cieľov projektu je vybudovanie excelentného pracoviska medzinárodnej úrovne v bunkovom zobrazovaní – Centra interdisciplinárnych biovied na UPJŠ PF, čo umožní dostať prácu košických vedcov na medzinárodnú úroveň.

„Projekt je zameraný na cielenú terapiu nádorových ochorení, významu mitochondrií v chorobách, starnutí a terapii a štúdium štruktúrnej dynamiky komplexov biologických makromolekúl.
Ide o vývoj selektívnych transportných systémov pre liečivá v kombinácii s fotodynamickou terapiou, teda snahou je transportovať liečivo do nádorových buniek a aktivovať ho na konkrétnom mieste,“ hovorí koordinátor projektu, vedúci Katedry biofyziky Ústavu fyzikálnych vied UPJŠ PF v Košiciach profesor Pavol Miškovský.

Medzi čiastkové ciele projektu patrí reintegrácia šiestich špičkových slovenských vedcov z oblasti biológie, fyziky a počítačových simulácií pracujúcich v zahraničí do výskumného tímu, nákup novej a modernizácia už existujúcej vedeckej infraštruktúry v laboratóriách využitých v projekte CELIM a výmena poznatkov a znalostí medzi partnerskými organizáciami či inými špičkovými vedcami v oblasti biofotoniky, počítačového modelovania, štruktúrnej biológie, bioenergetiky a ďalších vedných odborov.
Následne tiež rozšírenie informácie o výsledkoch projektu a rozvinutie vedeckých a aplikačno-vedeckých aktivít predovšetkým v regióne východného Slovenska a následné uplatnenie výsledkov výskumu v priemysle.

Ilus. foto Wikipedia

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.