Úvod / Ekonomika / Úvery Slovákov vlani narástli takmer o štvrtinu

Úvery Slovákov vlani narástli takmer o štvrtinu

Úvery na bývanie predstavujú z celkového objemu úverov pre obyvateľstvo približne tri štvrtiny.

BRATISLAVA 7. februára (WEBNOVINY) – Banky požičali v minulom roku Slovákom vo forme nových úverov 8,14 miliardy eur. Ako ďalej informovala analytička Poštovej banky Jana Glasová vychádzajúc z údajov Národnej banky Slovenska, medziročne je to nárast o takmer štvrtinu. Prostredníctvom nových spotrebných úverov požičali banky retailovým klientom 2,22 miliardy eur a vo forme nových úverov na bývanie poskytli 5,72 miliardy eur.

Celkový objem úverov pre obyvateľstvo na konci vlaňajška dosiahol úroveň 21,98 miliardy eur. Stav úverov pre obyvateľov medziročne vzrástol o zhruba 12 percent. V závere vlaňajšieho roka tak dlžili Slováci bankám vo forme spotrebných úverov 3,36 miliardy eur a vo forme úverov na bývanie 16,87 miliardy eur.

Úvery na bývanie tak predstavujú z celkového objemu úverov pre obyvateľstvo približne tri štvrtiny a spotrebné úvery tvoria asi 15 percent z celkových úverov. O úver žiadajúcim Slovákom prial uplynulý rok podľa Glasovej aj z pohľadu rekordne nízkych úrokových sadzieb. “Očakávame, že trend nižších sadzieb z úverových produktov bude zachovaný aj v nasledujúcich mesiacoch. Netreba však zabúdať na to, že úroveň sadzieb na úverových produktoch je limitovaná aj ďalšími faktormi. Významnú rolu tu zohráva napríklad bonita klienta a riziková prirážka, konkurenčný boj o zákazníka medzi bankami, marketingová politika či rôzne produktové kampane,” uviedla Glasová.

Foto: ilustračné

O Tomáš

Zanechajte názor

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Hore