Úvod / Správy / Košice / V Dome umenia bude exotický Koncert pre marimbu

V Dome umenia bude exotický Koncert pre marimbu

Košická filharmónia nemá koncertnú marimbu takejto veľkosti a nástroj si museli požičať z Holandska

Marcové koncerty Štátnej filharmónie Košice odštartuje dnes večer exotický program – Koncert pre marimbu, ktorý poteší virtuozitou i žonglérskymi kúskami. Sólistom bude hráč na bicie nástroje košickej filharmónie Miroslav Greman.

Marimba je bicí hudobný nástroj, ktorého zvuk vzniká údermi na drevené doštičky, pričom pod každou je zavesená kovová rezonančná rúrka, ktorá zosilňuje zvuk. Nástroj je rozšírený najmä v Mexiku.

„Marimbu sme si museli požičať až z Holandska. Náš orchester koncertnú marimbu takejto veľkosti nevlastní. Takýto, aj na pohľad efektný a krásny nástroj, má oveľa väčší intonačný rozsah ako bežné nástroje používané v orchestri. Keďže inštrument je viac ako dva metre dlhý, hráč, ktorý virtuózne ovláda hru so štyrmi paličkami, sa pri ňom aj niečo nachodí,“ vraví dramaturgička Štátnej filharmónie Košice Mária Kornucíková.

Skladateľ Ney Rosauro musí byť týmto nástrojom fascinovaný, keďže koncert, ktorý v Dome umenia zaznie, je už jeho druhým pre tento nástroj.

„Zvukové kaskády, ktoré náš sólista vie z nástroja vyčariť, uchvátia nielen ucho poslucháča, ale i jeho oko. Jeho virtuozita totiž hraničí so žonglérstvom. Skladateľ, zjavne marimbu sám majstrovsky ovládajúci, dokáže nielen po stránke technickej, ale predovšetkým zvukomalebnej, vyčarovať exotiku, ktorú tento nástroj v plnej šírke poskytuje. Aj keď to nebude Osudová, určite to budú chvíle, ktoré návštevníka uchvátia,“ povedala Kornucíková.

Zvukovú a citovú extázu na tento koncert prinesie Manuel Falla v suite Trojrohý klobúk a extatická vášeň vrcholí v suite Čarodejná láska. Program pod taktovkou Stanislava Vavřínka uvedie predohra k opere Semiramis.