Úvod / Školstvo / Školákov a škôlkarov niekedy v zime potrápia aj vši

Školákov a škôlkarov niekedy v zime potrápia aj vši

Zimné obdobie niekedy prináša aj zvýšený výskyt vší medzi deťmi v škôlkach a školách. Stačí jedno dieťa, ktoré príde s nepríjemnými cudzopasníkmi v hlave, a už má problém celá trieda.

“Vo všeobecnosti platí, že je to infekcia typická pre kolektívy malých detí, kde pri hre dochádza k veľmi úzkemu telesnému kontaktu a je ťažké presne určiť, kto konkrétne infekciu do kolektívu zaniesol,” poznamenala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.
Hlavným zdrojom zavšivenia je chorý jedinec, ktorý má vo vlasatej časti hlavy buď živé vši alebo hnidy. Pedikulóza, ktorú spôsobujú vši, je vysokoinfekčné ochorenie. Prenáša sa iba z jedinca na jedinca, pretože voš vo voľnom prostredí hynie. Šíri sa priamym kontaktom rukami, ale aj nepriamo prostredníctvom znečistených uterákov, hrebeňov, čiapok, šálov, či rukavíc. Infekcia sa môže šíriť buď z domácnosti do školy, alebo naopak.

Údaje o výskyte vší na Slovensku sa nesledujú, pretože to nepodlieha povinnému hláseniu prenosných ochorení. “Z čiastkových správ máme informácie o zvýšenom výskyte vší v rómskych komunitách,” hovorí Skalická. Viac sa objavujú u škôlkarov, čo súvisí s ich úzkym fyzickým kontaktom, napríklad pri hrách. Všeobecne však platí, že v zime je výskyt pedikulózy častejší ako v lete. Deti nosia šály, čiapky, ktoré si niekedy povymieňajú, poznamenala Skalická.

Výskyt vší v Európe, ale aj inde vo svete, je podľa nej trvalý a pomerne vysoký. Podľa údajov z rôznych krajín sa ich výskyt v populácii pohybuje od dvoch do 60 percent. Podľa odbornej literatúry sa výskyt vší medzi deťmi v posledných 10 rokoch na celom svete zvyšuje, čo spôsobuje strata účinnosti odvšivovacích prípravkov, pretože vši sú odolné voči insekticídom. Ich výskyt má kolísavý charakter.

Ak sa vši objavia v triede, treba okamžite informovať všetkých rodičov detí. Je potrebné ošetriť vlasy prípravkom proti všiam. “Toto opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy, vrátane zdravých žiakov, a členov ich rodín,” hovorí Skalická.
Izolácia dieťaťa problém nevyrieši a proti chorobe nevzniká ani imunita. Po odvšivení sa môžu vši veľmi skoro opäť objaviť.

SITA :: 24.2.2013 :: Foto SXC

O admin

Tvorba webstránok, eshopov a portálov za najvýhodnejšie ceny už do dvoch dní. Medzi referencie okrem iného patrí aj portál mestoKosice.sk, na ktorom sa nachádzate. Kontakt info@mestokosice.sk.

Jeden komentár

1. Som prekvapená, že vši sa objavujú aj v zime, moje dieťa donieslo vši na jeseň, v Októbri, keď bolo len chvíľu v škole. Nepočula som ešte, žeby niekto mal v zime vši. Ale tak na druhej strane, na vši je zlé teplo takže tá zima nemusí byť pre nich taká krutá. My sme na vši vyskúšali niekoľko metód ako ich pozabíjať a odstrániť, octové zábaly sú dobré a to teplo ako žehlenie, asi 3krát sme nechali účinkovať liquidoduo a bolo po všiach. Najhoršie to znášajú vaše nervy :P