Úvod / Správy / Košice / Vladimír Plekanec prevzal ocenenie za objav roka

Vladimír Plekanec prevzal ocenenie za objav roka

Dni európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku dnes slávnostne otvorili v Košiciach a odovzdali výročné ceny revue Pamiatky a múzeá za aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva za rok 2012

Dni európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku dnes slávnostne otvorili v Košiciach, ktoré sú tento rok Európskym hlavným mestom kultúry, v reprezentatívnych priestoroch historickej radnice na Hlavnej ulici. Otvorenie bolo spojené s odovzdávaním výročných cien revue Pamiatky a múzeá za aktivity v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva za rok 2012. Dni potrvajú do 22. septembra.

Ako uviedol šéfredaktor revue Pamiatky a múzeá Peter Maráky, už po 22. raz udelia prestížne ocenenia za aktivity pri ochrane kultúrneho dedičstva. Čitatelia navrhli až sto nominácií na ocenenie. „Tohto roku sme udelili ocenenia v ôsmich kategóriách, ktoré zahŕňajú objavy, obnovu, stavebnú rekonštrukciu pamiatok, ich propagáciu až po občianske aktivity na záchranu pamiatkových komplexov,“ uviedol Maráky.

Vladimír Plekanec a kolektív reštaurátorov ako aj Biskupstvo Nitra prevzali ocenenie za nález gotickej fresky Smrť a Korunovanie Panny Márie na východnej strane svätyne dolného kostola sv. Emeráma na Nitrianskom hrade. V kategórii Film – multimediálne dielo redakčná rada revue udelila ocenenie režisérovi Martinovi Šulíkovi, Ivanovi Ostrochovskému a kolektívu za prvých päť dielov dokumentárneho cyklu Celluloid Country, súkromnému investorovi Petrovi Králikovi a Slovenskej národnej knižnici v Martine za sprístupnenie pôvodnej Apponyiovskej knižnice v oponickom kaštieli. Odovzdali ďalšie ocenenia za reštaurovanie, muzeálnu expozíciu, publikácie. Tento rok neudelili cenu za obnovu a za akvizíciu.

Podrobný program tohtoročných Dní európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku je dostupný na internetových stránkach http://www.zhmao.sk a http://www.dekd.sk.

Dni európskeho kultúrneho dedičstva sú celoeurópskym podujatím organizovaným Radou Európy a Európskou komisiou. Upriamujú pozornosť na hodnoty kultúrneho dedičstva a tradične sa konajú v septembri. Ich cieľom je zvýšiť informovanosť obyvateľov o miestnom, ale aj európskom kultúrnom dedičstve, a zvýšiť záujem o jeho ochranu. Na Slovensku sa konajú od roku 1991. Koordinátorom podujatí je od roku 2010 Združenie historických miest a obcí SR.