Úvod / Správy / Košice / Vodohospodári zrekonštruovali hrádzu Hornádu v Džungli

Vodohospodári zrekonštruovali hrádzu Hornádu v Džungli

Rekonštrukcia ľavobrežnej ochrannej hrádze Hornádu v mestskej časti Džungľa si vyžiadala stavebné náklady viac ako 153-tisíc eur. Odhadované náklady na vybudovanie celej protipovodňovej ochrany Košíc, ktorá by mala byť ukončená zhruba do roku 2020, predstavujú približne 40 miliónov eur.

Po viac ako ôsmich mesiacoch výstavby vodohospodári skolaudovali zrekonštruovaný vyše 540 metrov dlhý úsek ľavobrežnej ochrannej hrádze rieky Hornád v košickej mestskej časti Džungľa. Ako vyplýva z informácie zverejnenej na stránke mesta, spolu so 60 metrov dlhým a v korune 50 centimetrov širokým ochranným múrikom tak spĺňa parametre na ochranu pred storočnou vodou. Táto akcia ukončila prvú časť rozsiahlej komplexnej výstavby protipovodňovej ochrany mesta Košice, ktorá bude mať po dokončení 12 kilometrov.

Rekonštrukcia ľavobrežnej ochrannej hrádze Hornádu v mestskej časti Džungľa si vyžiadala stavebné náklady viac ako 153-tisíc eur, ktoré zabezpečil Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., z vlastných zdrojov. Odhadované náklady na vybudovanie celej protipovodňovej ochrany Košíc, ktorá by mala byť ukončená zhruba do roku 2020, predstavujú približne 40 miliónov eur, z ktorých väčšinu budú tvoriť prostriedky z eurofondov.

„Spomíname na vypäté chvíle počas povodní v roku 2010. Teší ma, že vďaka tejto stavbe sa budú môcť obyvatelia Košíc cítiť pred veľkou vodou bezpečnejšie,” povedal minister životného prostredia Peter Žiga. „Vďaka rozhodnutiu vlády a vodohospodárom už bude chránená doteraz riekou najviac ohrozená a atakovaná košická mestská časť Džungľa a obyvatelia už nebudú musieť odteraz utekať pred ničivou silou rieky Hornád, pri ktorej žijú,” povedal primátor Raši.

Ďalšia etapa budovania protipovodňovej ochrany Košíc – zvýšenie prietokovej kapacity koryta na pravej strane Hornádu v celkovej dĺžke takmer 3 200 metrov (ohraničených zhruba od mimoúrovňovej križovatky Prešovskej a Sečovskej ulice až po most na Hlinkovej ulici) – sa začala koncom minulého roka. Jej výstavba je naplánovaná na tri roky, do konca roku 2016. V ďalších rokoch bude potrebné zrekonštruovať hate Ťahanovce a Vyšné Opátske a súčasne zvýšiť aj prietokovú kapacitu Ťahanovského mosta. Záverečná etapa bude úprava ľavého brehu Hornádu v smere na Ťahanovce aj na Krásnu nad Hornádom v celkovej dĺžke takmer 5,5 kilometra.

Vybudovanie protipovodňovej ochrany Košíc sa v minulom roku dostalo medzi priority protipovodňovej ochrany na Slovensku na základe uznesenia vlády a je súčasťou protipovodňovej stratégie envirorezortu. Skúsenosti z dlhotrvajúcej májovej a júnovej povodne v roku 2010 totiž ukázali, že kapacita prietoku Hornádu zvýšená na 400 až 500 m3 vody za sekundu nestačí na bezpečnú ochranu Košíc a je potrebné zvýšiť prietokový profil koryta Hornádu na prietok 757 m3 vody za sekundu, čo je úroveň storočnej vody.