Úvod / Správy / Košický kraj / Zimná údržba stala kraj o 1,5 milióna eur menej ako vlani

Zimná údržba stala kraj o 1,5 milióna eur menej ako vlani

Košický samosprávny kraj (KSK) očakáva, že tento rok budú náklady na zimnú údržbu ciest približne tri milióny eur. Ako dnes pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa KSK Soňa Jakešová, je to približne o jeden a pol milióna eur menej ako vlani, kedy na zimnú údržbu komunikácií vynaložili 4,5 milióna eur. „Predpokladáme, že v tomto roku budú náklady pod tri milióny eur. Podstatné je spomenúť, že zimná údržba ciest nezahŕňa iba pluhovanie ciest a posyp komunikácií, ale aj rozsiahle práce v teréne, ktoré sú viazané na obdobie vegetačného pokoja. Ide napríklad o výrub drevín pri cestách, čistenie a úpravu priekop, mostíkov a priepustov. Financie, ktoré sa vďaka tohtoročnej miernej zime podarilo ušetriť, použije KSK na opravy ciest a novú techniku,“ povedala Jakešová.

Cestári mali na zimnú sezónu 2013/2014 k dispozícii 6 500 ton soli a 26 000 ton kamennej drviny, z ktorej časť použili, ostatok po miernej zime použijú v nasledujúcej zimnej sezóne. Košický samosprávny kraj má vo vlastníctve takmer dvetisíc kilometrov ciest II. a III. triedy a 655 mostov. Správa ciest KSK má vyše 400 zamestnancov v strediskách Košice, Michalovce, Rožňava, Spišská Nová Ves, Trebišov a Moldava nad Bodvou. Na zimnú údržbu má k dispozícii 102 sypačov, 34 nakladačov, 28 traktorov s radlicou či 12 fréz.